page loader

Bilgi Merkezi (Çevrimiçi Reklam)

Seçtiğiniz anahtar kelimeler ilgili kullanıcılar ve potansiyel müşterileriniz tarafından arandığında, arama sonuçlarında sizin vermiş olduğunuz reklamlar gösterilecektir.

Google AdWords hesabından ayarlanan reklamlar, kampanyalar ve bu kampanyalara bağlı reklam grupları üzerinden tanımlanırlar. Aynı anda birden fazla kampanya ve bu kampanyalarının her birine bağlı birden fazla reklam grubu oluşturmak mümkündür.

Gösterim sayısı bir reklamın Google arama sonuçlarında ve Google Görüntülü Reklam Ağında görüntülenme sayısıdır. Reklamınızı kaç kişiye ulaştığını ölçmeyi sağlar.

Reklamınızı gören bir müşterinin daha fazla bilgi edinmek veya ürününüzü satın almak için üzerine tıklaması, Google AdWords hesabınızda tıklanma sayısı hanesine işlenir. Reklamınız ile kaç kişinin ilgilendiğini ölçmenizi sağlar.

Reklamlarınıza tıklama sayısının, reklamınızın toplam gösterim sayısınına oranıdır. Reklamların alaka düzeyinin yüksekliği tıklama oranında artış meydana getirir.

TBM modelinde, sadece reklamlarınız tıklandığında bütçenizden para düşülür. Gösterimler için herhangi bir maliyete katlanmazsınız. Hedef müşteriye kampanyalar vasıtasıyla ulaşmak için kullanılır. Sık kullanılan Adwords terimlerinin başında yer alır.

Reklamınıza bir tıklama için ödemeyi düşündüğünüz en yüksek tutardır. TBM bu tutarın üzerine çıktığında reklamınızın yayını duraklatılır; belirlediğiniz seviyeye indiğinde reklam yayını kaldığı yerden devam eder.

Bu modelde tıklama başına değil, gösterim başına ücretlendirme yapılır. Google Görüntülü Reklam Ağında kullanılır ve genelde marka bilinirliğini arttırmak amaçlanır.

Kalite puanı, anahtar kelimelerinizin tıklanma oranına, web sayfanız ile reklam metninizin alaka düzeyine, anahtar kelime performans geçmişine göre belirlenir. Kalite puanınız ne kadar yüksekse, tıklama başına ödeyeceğiniz fiyat o kadar düşük olur.

İlk sayfa teklifi tahmini, Kalite puanı ve söz konusu anahtar kelime için geçerli rekabeti temel alır. Kısaca, reklamınızın Google da birinci sayfada çıkması için tıklama başı maliyettir.